Много хора свързват Деветашката пещера чисто и просто като природен феномен, но малко от тях са чували, че към историята си тя е добавила и един много звезден момент – а именно използването й като снимачна площадка за една от най-големите холивудски продукции. Но затова малко по-късно. Нека започнем от самото начало и по точно – как да стигнете до пещерата.

Пещерата се намира на около 15 км от град Ловеч и носи името на селото, до което се намира – Деветаки. За съжаление, единственият начин, по който може да стигнете до нея, е с кола. В една отбивка от пътя има импровизиран паркинг в тревата, където спокойно може да оставите колата си. При бариерата се намира охранителят, от когото може да си купите билети, марка и да си сложите по един печат в туристическите книжки. От тук до пещерата ви остава да изминете около 1 км.
Каменният мост над река Осъм, през който трябва да се премине, за да стигнете до входа на пещерата, е построен от екипа на филма „Непобедимите 2“, когато преди няколко години решава да снима някои от сцените на филма там. Преди него мостът е бил изграден от железни релси.


На пръв поглед отдалеко ще видите само една черна дупка, която не издава големите тайни, които крие в себе си. Но веднъж прекрачили входа й, сами ще разберете за какво ви говорим. Това е една от най-големите пещери в България с дължина около 2 км и половина и височина – 60 м.

Голямата зала, към която води и главният вход на пещерата, носи името „Олтарът“. В нея протича малка рекичка и е дом на голям брой животински видове, много от които са включени в Червената книга на България за защитени видове. Нещо повече – пещерата е едно от трите най-важни убежища в Европа за хибернация на прилепи.


Пещерата има и една по-малка зала, която обаче не е осветена, и достъпът до нея бива ограничен от началото на месец ноември до април. Причината за това се състои във факта, че от края на октомври прилепите започват да зимуват и светлината от фенерите на туристите само би ги раздразнила.

Интересен факт е, че в миналото тук се е съхранявала храна от държавния резерв, а малко по-късно Деветашката пещера се е превърнала в засекретен държавен обект. Интересните факти, свързани с пещерата, далеч обаче не приключват тук: около 1950 г. пещерата се е използвала и като хранилище за петрол. И днес туристите могат да видят доказателствата за тази част от историята на пещерата както вътре в нея, след като се изкачат по стъпалата, така и отвън, близо при входа от стоящите цистерни.

Определено Деветашката пещера е един природен феномен, който си заслужава да бъде посетен не само заради внушителната му красота, но също и заради интересните факти, придружаващи историята му. С нетърпение очакваме да видим какво ще е следващото бележито събитие в историята на една от най-красивите отворени пещери в страната ни.